Jeśli lubisz wykonywać portrety ludzi, warto wiedzieć jak poradzić sobie z tłem, które często psuje zamierzony efekt. Nie musisz posiadać profesjonalnych akcesoriów fotograficznych, aby twoje zdjęcia wyglądały profesjonalnie.

 

Krok 1

Czy zdarzało Ci się, że rozglądałeś się wokoło i nie byłeś zadowolony z miejsca, w którym znajduje się fotografowany przez ciebie obiekt? Być może masz bałagan w domu, lub jego wystrój po prostu nie pasuje do twojej koncepcji. Lokalizacja może wydawać się nieistotna, jednak myślenie kategoriami ?co widzi kamera? pomaga dopasować odpowiednie tło. Najprostszym sposobem poradzenia sobie z otoczeniem jest zbliżenie się do obiektu, który chcemy fotografować. Możesz podchodzić bliżej i analizować co zostanie uwiecznione na zdjęciu – zanotuj w głowie efekt na później.

Krok 2

Prawie w każdej sytuacji, jeśli znajdziesz się blisko fotografowanej osoby i spojrzysz na nią z góry, zauważysz jak świetnie będzie wyglądało tło na zdjęciu. Z całą pewnością unikniesz zbyt mocnych linii i wielu obiektów, które mogą wejść w kadr. Jeśli nie należysz do wysokich ludzi, czasem będziesz musiał wejść na podwyższenie. Przy fotografowaniu dzieci ten problem zniknie, ponieważ z natury są one od nas niższe.

Krok 3

Jest to podstawowy krok, jednak czy uda ci się go w pełni zrealizować, zależy od możliwości twojego aparatu. Ustawienie opcje zależy głównie od posiadanego obiektywu i dwóch parametrów: przysłony i ogniskowej. Rozmycie zwiększa się razem z długością soczewki i wielkością otwarcia przesłony. Niezależnie od obiektywu, przybliżenie się do fotografowanego obiektu i umieszczenie go dalej od tła, zwiększy efekt rozmycia. Rozmycie tła pozwala na robienie fotografii gdziekolwiek chcesz ? możesz rozmyć niebo, ziemię, ulicę ? wszystko zamieni się w ładne, przyjemne tło.

Krok 4

Twój aparat może uchwycić tylko ograniczone ilości światła. Zacznij więc od światła, które pada na twój obiekt. Teraz zastanów się nad porównaniem ilości światła, która pada na tło. Jeśli jest między nimi duża różnica, twój aparat uchwyci albo mocne czernie albo biele. Jeśli twoje tło jest zaciemnione, do aparatu nie dotrze wystarczająca ilość światła, aby zarejestrować dobrze fotografowany obiekt. Jeśli twoje tło jest jasne, w szczególności jaśniejsze od twojego obiektu, aparat zarejestruje głównie biele.

Krok 5

Załóżmy, że nie ma dużej różnicy między ekspozycją obiektu i tła. Możesz specjalnie ustawić obiekty tak, aby skupić swój aparat na częściach jaśniejszych albo ciemniejszych ? ustaw swojego modela na jasnym lub ciemnym tle i przyjrzyj się jak aparat wychwytuje różnice kolorystyczne ? kiedy w zrobionym zdjęciu przeważają czernie a kiedy biele.

Krok 6

Często dobrą opcją jest zwiększenie dystansu pomiędzy obiektem który fotografujesz a tłem. Dzięki temu, rozmycie będzie lepiej widoczne i aparat lepiej wychwyci subtelne różnice między czernią i bielą. Dodanie głębi do twojego zdjęcia powoduje, że staje się ono ciekawszą kompozycją.

Krok 7

Białe plamy światła, które tworzy jasne słońce mogą wnieść bardzo wiele ciekawych efektów do wykonywanego zdjęcia. Delikatne plamy światła mogą wydobyć twarz w momencie kiedy na nią padają, nawet jeśli nie używasz tego w sposób celowy, podnosi to wartość estetyczną zdjęcia. Uważaj, jeśli robisz zdjęcia w słoneczny dzień! Postaraj się raczej użyć rozmytego światła przenikającego przez liście niż bezpośrednich promieni słonecznych.

Krok 8

Według wszelkich szkół fotograficznych, flara na zdjęciu jest uważana za błąd, spowodowany złą techniką kompozycyjną. Jednak wiele zdjęć, które mają być nastrojowe, poprzez dodanie flary wiele zyskały, stając się bardziej miękkie i delikatne. Aby zrobić zdjęcie, na którym pojawi się flara słońca upewnij się, że nie jest ono bezpośrednio w twoim kadrze. Ponadto możesz użyć specjalnych soczewek. Ustawienie mniejszej przysłony pozwoli na uzyskanie efektu jaki daje poświata gwiazd.

Krok 9

Na samym końcu skieruj swoją uwagę na kolory ? znajdź takie odcienie, które nadadzą życia twoim fotografiom. Zastosuj czasem jaśniejszy odcień skóry, rozświetlaj oczy ? a zobaczysz jak portret nabierze głębi. Odwrotnie – kolory tła mogą wydawać się wprost brudne, mniej nasycone, aby stworzyć swoiste wrażenie kontrastu pomiędzy obiektami.

Najwięcej nauczysz się poprzez robienie zdjęć. Przyglądnij się swoim fotografiom i spróbuj wyłapać najczęstsze błędy, które popełniasz. Nie ma idealnej recepty na zrobienie każdego zdjęcia, czasem lepiej jest użyć rozmycia, czasem zbliżyć się do obiektu, a czasem oddalić. Trzeba zwracać uwagę na detale, ponieważ połączenie wszystkich 9 kroków bez własnego, obiektywnego spojrzenia na sprawę, wciąż pozostawi nam niesmak po nieudanym zdjęciu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Fotogle, zajmującym się wywoływaniem zdjęć przez internet oraz oferującym szeroki zakres usług fotograficznych.

Scroll Up