Fotografie z albumu

Tradycyjne albumy do zdjęć – jaki wybrać?

Pomimo rosnącej popularności cyfrowego świata i wprost proporcjonalnie rosnącego czasu, jaki spędzamy przed ekranami, nawet w dobie tak daleko idącej cyfryzacji, tradycyjne zdjęcia wywołane na papierze to piękna pamiątka, z której nie warto rezygnować. Przewracanie kart albumów otwiera przed nami drzwi do magicznego świata wspomnień.

Tradycyjne albumy do zdjęć

Kto nie ma dziś smartfona wypełnionego zdjęciami z wakacji, urodzin, zdjęciami zwierząt, bliskich czy po prostu fragmentami codzienności? Prawie każdy, a jednak urok tradycyjnych albumów fotograficznych jest niezaprzeczalny. Moment, w którym możemy rozsiąść się na kanapie i chwycić po rodzinne, często bardzo stare zdjęcia to chwila zadumy nad przeszłością i bogactwem doświadczeń całych pokoleń.

W zależności od sposobu umieszczania w nich zdjęć, tradycyjne albumy możemy podzielić na:

  • albumy wsuwane – posiadają specjalne foliowe kieszenie, do których wsuwamy zdjęcia
  • albumy do wyklejania – złożone z czystych kart, na które przyklejamy fotografie
  • albumy kieszeniowe – zawierają kieszonki, w których umieszczamy zdjęcia pionowo lub poziomo, ale także miejsce na opisy czy adnotacje

Najpopularniejszym typem albumów są albumy z foliowymi kieszonkami, w których umieszczamy zdjęcia. Folia chroni je przed porysowaniem. Foliowe kieszenie mogą mieć różne rozmiary, w oparciu o standardy fotograficzne. Nie pozostawiają jednak pola naszej kreatywności i wyobraźni, w przeciwieństwie do tradycyjnych, wyklejanych albumów fotograficznych. Zdjęcia przyklejane są na karty albumu za pomocą kleju lub taśmy. Możemy w takim albumie oprócz zdjęć umieścić pamiątkowe bilety, suszone kwiaty czy inne drobne przedmioty, które – tak jak wspomnienia – mają dla nas wartość sentymentalną.

Aparat fotograficzny na stole

Albumy do wyklejania różnią się też kolorem kart – od bieli, przez beże i szarości, aż po albumy z czarnymi kartami, na których zdjęcia prezentują się bardzo efektownie. Z kolei albumy kieszeniowe łączą cechy dwóch powyższych: z jednej strony zdjęcia wsuwamy do kieszonek, ale nie brakuje w nich miejsca na dopiski, adnotacje czy ilustracje. 

Rozmiar albumu fotograficznego

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia rozmiaru samego albumu, jego grubości i rodzaj oprawy. Duże, rodzinne albumy fotograficzne niczym magiczne księgi pełne wspomnień to wręcz rodowe skarby. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą być pięknymi prezentami i lekcją historii. Istotna jest też maksymalna liczba zdjęć w albumie: ta waha się od kilkudziesięciu do nawet 500 zdjęć.

Wywołane zdjęcia na obrusie

Okładki albumów mogą być wykonane zarówno z tworzywa, tkanin, jak i skóry czy drewna. To kwestia preferencji i estetyki, ale także jego trwałości. Im szlachetniejszy i grubszy surowiec, z którego wykonana jest okładka, tym dłużej album zachowa świetny wygląd i będzie ozdobą, której nie musisz chować w czeluściach komody.

Album na prezent

Albumy (nawet te puste) to także świetny pomysł na prezent, który zachęca do tradycyjnego wywoływania zdjęć i tworzenia rodzinnej historii na tradycyjnym nośniku. Na specjalne okazje jak śluby, narodziny dzieci, chrzciny czy komunie warto wybrać album specjalnie dedykowany na taką okoliczność. Niektóre z nich – na przykład w oprawach z ekoskóry i skóry naturalnej czy drewna – można personalizować grawerem czy tłoczeniem, co sprawia, że album nabiera osobistego charakteru.

Jak podkreślają właściciele sklepu Fotokoszyk.pl posiadającego w swojej ofercie bogatą kolekcję albumów fotograficznych, wybierając idealny album na zdjęcia, warto zwrócić jednak uwagę nie tylko na jego wizualny aspekt, ale też na jakość wykonania. W końcu to pamiątka na lata, nie chcesz, by rozpadł się za drugim czy trzecim razem, kiedy bierzesz go do ręki. Jaki rodzaj albumu wybierzesz, by zdjęciami napisać swoją historię?

Scroll Up