Samo posiadanie aparatu fotograficznego nie czyni, niestety, fotografem. Aby zostać profesjonalistą, trzeba poznać tajniki warsztatu, zdobyć doświadczenie i posiąść niezbędną wiedzę teoretyczną. Pod okiem profesjonalistów nauka przychodzi łatwiej. Od adepta fotografii do zawodowca jest długa droga. Gdy trzyma się już w ręku dobry aparat, należy w pierwszej kolejności poznać jak on działa, a następnie nauczyć się nim operować, by wykonywać dokładnie takie zdjęcia, o jakich zawsze się marzyło.

 

Wiedza techniczna

Nawet profesjonalni fotografowie, zanim przystąpią do pracy z nowym narzędziem, jakim jest aparat, czytają instrukcję jego obsługi. Nie dlatego wcale, że nie potrafią się posługiwać sprzętem. Wiedza o tym, w jaki sposób działa dany model aparatu odsłania szersze horyzonty przed fotografem: potrafi on szybciej i sprawniej zareagować na ciekawą sytuację (jeśli uprawia street photo), uwiecznić moment dokładnie tak jak widzi go oczami (to się przydaje w każdym rodzaju fotografii), korzystnie przedstawić modela (w fotografii portretowej), a nawet samodzielnie wykreować obraz, wykorzystując do tego jedynie parametry aparatu. Aby jednak tego dokonać, trzeba mieć wiedzę techniczną i teoretyczną. Nikt nie rodzi się z umiejętnościami operowania przesłoną, czułością matrycy i czasem naświetlania. Te zagadnienia są poznawane samodzielnie podczas robienia zdjęć metodą „prób i błędów” albo w trakcie warsztatów fotografii pod okiem doświadczonych fachowców. Ten ostatni sposób jest zdecydowanie szybszy i bardziej wydajny.

Co dają warsztaty fotograficzne ?

Jeśli ktoś sądzi, że w trakcie kilku dni nie jest w stanie nauczyć się robienia dobrych zdjęć, to ma rację. Nauka fotografii wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na praktykowanie swojego warsztatu. Jednakże kursy fotografii są o tyle pomocne, że pozwalają oswoić teorię robienia zdjęć i ukształtować swój talent pod okiem doświadczonych mistrzów. Na kursach początkujący fotografowie mają możliwość zdobycia umiejętności i poznania trików stosowanych przez zawodowców. W sposób atrakcyjny dowiadują się o zasadach kompozycji i oświetlenia, zgłębiają historię fotografii, otrzymują wiedzę z zakresu psychologii. Podczas warsztatów odbywają również zajęcia praktyczne, a mając dostęp do nowinek technologicznych, osoby uczestniczące w kursie testują również sprzęt fotograficzny. Będąc w stałym kontakcie z opiekunem warsztatów, mogą zadawać pytania teoretyczne, konsultować pomysły oraz omawiać swoje prace. W efekcie przełamują nieśmiałość przed modelami, otrzymują solidną wiedzę na temat planowania sesji i tworzenia odpowiedniej stylizacji, a także informacje potrzebne do rozwinięcia własnego biznesu.

Warsztaty dla każdego

Zawodowy fotograf jest w stanie miesięcznie zarobić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do takiej pozycji warto dążyć, zdobywając doświadczenie i poszerzając wiedzę. Na to nigdy nie jest za późno. Kształcić można się przecież w każdym wieku. Jeśli chcesz w pełni wykorzystywać funkcje swojego aparatu i marzysz o zostaniu fotografem, to czas, by spełnić swoje marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll Up