Jednym z podstawowych celów działań marketingowych pozostaje bez wątpienia wywarcie na odbiorcy (przeważnie – konsumencie) takiego wpływu, który nie tylko zachęci go do zakupu oferowanych mu towarów lub usług, ale też pozwoli poznać jego potrzeby, zbudować określone relacje z nim, a także przyciągnie tak jego, jak i innych konsumentów do nabycia kolejnych towarów i usług.

Opisane cele uzyskiwane mogą być przy pomocy różnego rodzaju środków oddziaływań o charakterze indywidualnym lub grupowym. Wraz z wzrostem jednak roli, jaką w życiu człowieka odgrywać zaczęły elektroniczne i multimedialne źródła przekazu zaobserwować można większe zainteresowanie takimi formami marketingu, które potrafią wykorzystać dopiero co powstałe możliwości oraz w jak najszerszym zakresie trafić do tych odbiorców, do których określony przekaz marketingowy powinien być kierowany. Stąd też nie może dziwić coraz częstsze sięganie po środki oddziaływania wykorzystujące multimedialne formy przekazu, czy też dodatkowe możliwości, jakie daje Internet, w tym zwłaszcza popularne portale internetowe, takie jak chociażby youtube czy dailymotion.

Przeprowadzone na poszczególnych grupach badawczych badania potwierdziły bowiem, że oferowany konsumentowi przekaz wykorzystujący materiały audiowizualne (video) stanowi najlepiej przyswajalny środek komunikacji, który posiada też największy potencjał zainteresowania odbiorcy zawartym w nim komunikatem. Jak pokazują bowiem wyniki badań, prawie 64% ankietowanych zdecydowanie chętniej decyduje się na zakup produktów, które obejrzało wcześniej w filmie reklamowym. Nie może więc dziwić, że zarówno na płaszczyźnie stosunków biznesowych, jak też w relacjach konsumenckich filmy reklamowe i inne formy videomarketingu określone zostały ostatnimi czasy jako najbardziej efektywna forma socjalnej komunikacji.

Odpowiednio przygotowane i zaaranżowane filmy promocyjne i reklamowe są w stanie ukształtować lub zmienić postrzeganie naszej marki oraz budować zaufanie niezbędne w relacjach b2b oraz b2c. Z ich pomocą w przystępny sposób można też przedstawić strategię prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzone działania z zakresu odpowiedzialności społecznej i biznesowej. Coraz częściej po filmy reklamowe sięga się też celem zaprezentowania trafiających na rynek produktów – i to nie tylko w postaci typowych reklam video, ale też różnego rodzaju teaserów, testów czy też videorecenzji, mających w zamierzeniu przedstawiać klientom produkty oraz zachęcać ich do nabycia poszczególnych towarów. Używając videomarketingu możemy też zaprezentować konsumentów odpowiedzi na najczęściej zadawane przez nich pytania, przedstawić w prosty i czytelny sposób wprowadzaną przez nas ofertę świadczenia usług, czy nawet podziękować za zaufanie, jakim obdarzają naszą firmę. Spektrum zastosowań audiowizualnych form marketingu pozostaje nad wyraz szerokie i tylko od nas, naszych pomysłów, celów oraz wyobraźni zależy, w jaki sposób wykorzystamy możliwości, jakie daje nam ich wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll Up