Jak tanio urządzić studio fotograficzne?

Wykonywanie fotografii w studio kojarzy nam się z profesjonalizmem, a tym samym z wysokimi cenami. Tymczasem domowe studio fotograficzne można urządzić stosunkowo tanio, wybierając ekonomiczne warianty wyłącznie najbardziej potrzebnego wyposażenia i akcesoriów. Co będzie zatem niezbędne, aby zdjęcia prezentowały się naprawdę zawodowo?

Studio fotograficzne – co potrzebne?

Poza oczywistym urządzeniem, jakim jest doskonałej jakości aparat fotograficzny, w studio nie może zabraknąć statywu, który pozwoli nam skutecznie ustabilizować obraz. Do wyboru mamy tripody, monopody, statywy elastyczne, a także statywy stołowe. W domowym studio najlepiej sprawdzą się te pierwsze, a w przypadku mniejszych aparatów nawet te ostatnie. Kolejnym niezbędnikiem, który pozwoli nam wykonywać wyraźne zdjęcia jest lampa. Przydatne mogą okazać się zarówno lampy błyskowe, jak i lampy światła stałego. Do nich również musimy dopasować odpowiedni statyw, który nie tylko utrzyma ich ciężar, ale pozwoli także skierować światło tam, gdzie jest nam ono akurat potrzebne. Bardzo istotne dla tworzenia efektownych zdjęć będą także gotowe tła, dzięki którym zasłonimy ściany domu, których nie chcemy uwidocznić na fotografii.

Akcesoria do studia fotograficznego

Poza takimi niezbędnikami, jak aparat, lampy oraz statywy do wszystkich tych urządzeń, studio fotograficzne powinno być także wyposażone w tak zwane modyfikatory oświetlenia. Dzięki nim możliwa jest dowolna zmiana typu światła, emitowanego przez tą samą lampę. Do najpopularniejszych akcesoriów tego typu należą przede wszystkim: parasolki, softboxy i czasze. Parasolki są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a dodatkowo można łatwo i szybko rozłożyć je i ponownie poskładać. Występują w kilku wariantach, w tym między innymi transparentnym, białym oraz srebrnym. Softboxy sprawdzają się w małym studio nieco lepiej niż parasolki, ponieważ umożliwiają zachowanie lepszej kontroli nad kierunkiem padania światła. Są jednak również nieco droższe. Czasze to z kolei jedynie dodatek do innych modyfikatorów, ponieważ ich jedynym zadaniem jest skupienie promienia światła do kąta 60 stopni. Niezbędnym akcesoriom w każdym studio będą także systemy wyzwalania, które różnią się swoim stopniem zaawansowania technologicznego i oczywiście ceną. Najprostsze i najtańsze będą zwykłe kable, łączące aparat i lampy błyskowe. Droższym wariantem są natomiast nowoczesne wyzwalacze radiowe.
Profesjonalne zdjęcia wymagają przygotowania profesjonalnego studio fotograficznego, wyposażonego we wszelkie niezbędne urządzenia i akcesoria. Wbrew pozorom można je jednak urządzić ekonomicznie, w oparciu o najpotrzebniejsze sprzęty w najlepszych cenach – a te znajdziesz na https://www.max-foto.pl/category/studio-fotograficzne

Scroll Up