Profesjonalna sesja zdjęciowa krok po kroku

Moda na profesjonalne sesje zdjęciowe rośnie z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc. Jesteśmy społeczeństwem, które uwielbia robić zdjęcia, fotografować się nawzajem i dzielić się tym z innymi. Co ciekawe nie dotyczy to już jedynie dokumentacji fotograficznej z ważnych uroczystości, chociaż te nadal wiodą prym w tej dziedzinie. Do niedawna profesjonalne sesje zdjęciowe wykonywane były głównie z pobudek reklamowych, biznesowych czy chociażby wizerunkowych, dzisiaj stały się one dostępne właściwie dla każdego. Rynek fotografów, którzy oferują takie usługi, jest stosunkowo dobrze rozwinięty, ale samo wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej nie jest już tak bardzo osnute tajemnicą. Oto kilka rad, jak krok po kroku można wykonać profesjonalną sesję zdjęciową.

Główne założenia sesji, czyli dobór tematyki

Każda sesja jest poparta założeniami, czyli tematyką, jaką chcemy uchwycić na obrazach. Wykonywanie zdjęć sesyjnych wiąże się z pewnego rodzaju stylizacją. Inaczej zostaną wykonane np. zdjęcia reklamowe danego produktu do katalogu inaczej popularne w ostatnich latach sesje ślubne czy narzeczeńskie. Każda z nich wiąże się jednak z doborem charakterystycznych elementów i każda może zostać wykonana w innym miejscu i w zupełnie innym stylu. Ważne jest również, kto zamawia wykonanie sesji, czyli to, co zażyczy sobie klient, jak również to, co będzie oczekiwał od twórcy. Zazwyczaj sesje prezentujące modeli mają to do siebie, że wymagają również użycia dodatkowych rekwizytów, strojów, czy nawet scenerii. Zanim fotografujący przejdzie do wykonywania fotografii, powinien zastanowić się nad sposobem ujęcia tematu, co często okazuje się trudne, ale w efekcie mogą powstać bardzo ciekawe i niekonwencjonalne zdjęcia. Na tym etapie ważne jest określenie elementów spójnych z tematem, decyzja, czy sesja ma powstać w warunkach naturalnych czy studyjnych, bądź w nietypowym, unikalnym miejscu, wyszukanym na tę potrzebę.

Znalezienie właściwego miejsca bądź studia

Po doborze tematu i obmyśleniu koncepcji wykonania sesji bardzo ważnym elementem jest miejsce, w którym zostanie zrealizowana. Charakter zdjęcia określa przestrzeń, w którym powinno ono zostać wykonane. Zupełnie inaczej wygląda praca w plenerze w porównaniu do tej odbywającej się w studio. Praca w otwartej przestrzeni często jest uzależniona od warunków atmosferycznych, które mogą przeszkadzać, ale niekiedy bywa tak, że mogą całkiem przypadkiem stać się atutem powstających zdjęć. W sesjach plenerowych zazwyczaj potrzebna jest pomoc większej liczby osób, jak również wykorzystywany do jej realizacji sprzęt może stosunkowo się różnić. W przypadku sesji w przestrzeniach zamkniętych, czy to w specjalnie przeznaczonych do tego studiach, czy pomieszczeniach stylizowanych warunki atmosferyczne co prawda nie mają większego znaczenia, jednak ważna jest kwestia doświetlenia wnętrza. Profesjonalne sesje zdjęciowe wykonywane w studio to zazwyczaj fotografie reklamowe, modowe, beauty, katalogowe i w ostatnich latach popularne sesje ciążowe czy noworodkowe. Zwłaszcza ostatni rodzaj, ze względu na delikatność najmłodszych modeli wymagają szczególnej uwagi i profesjonalizmu. Z kolei zdjęcia wykonywane w plenerze sprawdzają się w przypadku sesji narzeczeńskich czy ślubnych. Oczywiście kwestie doboru miejsca wykonania, a co za tym idzie, tła są w dużym stopniu zależne nie tylko od fotografa, ale również od zleceniodawcy.

Sedno zdjęcia – model, obiekt, przestrzeń

Kluczowy motyw zdjęcia, czyli fotografowani modele bądź obiekty to najważniejsza kwestia całej sesji. W przypadku ludzi liczy się charakteryzacja samej osoby, tak aby była ona spójna z całym założeniem sesji. Ma tutaj znaczenie strój, makijaż, fryzura i często jej zachowanie tzn. uchwycone ruchy, mowa ciała, mimika. Te kwestie są już bardziej uzależnione od samego modela niż fotografa, jednak profesjonalne sesje mają to do siebie, że osoba pozująca może liczyć na wskazówki od fotografującego. Na tym etapie właściwa współprac jest kluczem do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. O ile martwe przedmioty fotografowane np. do katalogu reklamowego nie muszą wyrażać swoich emocji, a fotograf może ustawiać, przestawiać, poprawiać je bez końca, o tyle żywy model powinien mieć właściwy kostium, makijaż, który będzie wyglądał naturalnie, nie odbiegając przy tym od stylizacji sesji i dodatkowo powinie jako osoba prezentowana na zdjęciach przyjąć odpowiednie pozy i pokazać tylko te właściwe uczucia. Zazwyczaj, aby sesja nie była monotonna, stosuje się różne zestawy ubrać, warto zdecydować się na 2-3 zestawy. W przypadku wykonywania zdjęć plenerowych trzeba pomyśleć o miejscu, w którym model bez skrępowania będzie mógł zmienić ubiór. Wykonanie właściwego makijażu oraz ułożenie fryzury najlepiej zlecić kompetentnej w tym zakresie osoby. Obecnie bez problemu można znaleźć wizażystów specjalizujących się w charakteryzacji do sesji zdjęciowych. W przypadku, gdy fotograf dostaje od klienta zlecenie wykonania sesji reklamowej bez głównych założeń i konkretnych wytycznych, ale wie, że muszą być to zdjęcia prezentujące pewne osoby, należy przeprowadzić wówczas casting dla modeli odpowiednio wizerunkowych.

Strona techniczna, czyli sprzęt

Sprzęt podczas wykonywania profesjonalnych sesji zdjęciowych ma ogromne znaczenie. Wybór właściwych obiektywów, lamp, filtrów itp. leży w kwestii fotografa, który wie, kiedy zastosować takie, a nie inne akcesoria. Inaczej sprawy mają się w przypadku sesji plenerowych, a inaczej tych wykonywanych w studio. Właściwy obiektyw, to właściwa ogniskowa, czyli kat widzenia. Wśród profesjonalistów ze względu na wygodę, ale również na jakość pojawiają się obiektywy zmiennoogniskowe (mówiąc prościej, jest to tzw. zoom). Jest kilak typów obiektywów, które można zastosować w różnych sytuacjach. W warunkach studyjnych zazwyczaj wykorzystuje się standardowe, czasem portretowe lub maro. W przypadku pleneru oprócz standardowych można wykorzystać teleobiektywy, czy niedawne odkrycie techniki tzw. „rybie oko” artystycznie zniekształcające rzeczywistość. Oprócz samego aparatu ważne są również inne akcesoria pomocnicze jak np. statyw (znacznie ułatwia pracę fotografa, odciąża go i często poprawia jakość zdjęć), blenda i lampy (odgrywają ważną rolę we właściwym oświetleniu modela lub obiektu w zależności czy jest to wnętrze, czy plener), softboxy (przydaje się przy sesjach obiektów reklamowych), filtry (często automatycznie podnoszą jakość zdjęcia np. filtry UV stosowane w sesjach plenerowych).

Wykonanie. Przebieg sesji od pierwszego do finałowego zdjęcia.

Okoliczności wykonywania zdjęć mogą być bardzo zróżnicowane. Profesjonalne sesje zdjęciowe, powinny w efekcie kończyć się konkretnym, poprawnie wykonanym materiałem. Przy sesjach indywidualnych zaleca się wykonywanie max. 200 zdjęć, najlepiej wykonać tak w przedziale 150-180 fotografii. Z takiego pakietu nie jest jeszcze tak trudno wybrać te prawdziwe perełki. Nie zaleca się przeciągania sesji, ponieważ wpływa to niekorzystnie na pracę zarówno modela, jak i fotografa. Najlepsze sesje zamykają się w czasie od 40 do 60 minut, jednak zależy to w dużym stopniu od tematyki i rozbudowania sesji. Ważna jest miła i spokojna atmosfera oraz dobry kontakt pomiędzy członkami zespołu pracującego przy wykonywaniu zdjęć. Liczy się dobra komunikacja i właściwe podejście do tematu, czyli taki, które pozwoli na poczucie swobody z obydwu stron. Tak samo ważny jest początek, czyli pierwszy flesz, ale również i ten ostatni, który pozwoli uznać sesje za skończoną.

Ewentualne poprawienie niedociągnięć – obróbka graficzna

Oczywiście zdjęcia powinny być naturalnie piękne i wykonane profesjonalnie, tak aby nie wymagały dodatkowej korekty. Jednak mimo takim założeniom nawet najlepsi fotografowie nie boją się zastosować udoskonaleń technicznych, dzięki którym można np. rozjaśnić zbyt ciemne zdjęcie, czy poprawić jego kontrast. Obecne udogodnienia techniczne w przypadku obróbki graficznej obrazów są na tak wysokim poziomie, że z pewnością nie zniszczą prawdziwego piękna wykonanej fotografii.

Zdjęcia to najlepsze pamiątka i doskonały sposób na utrwalenie wspomnień, jeżeli mamy tu na myśli uroczystości, podróże, ważne wydarzenia. Jest to również narzędzie marketingowe, całkiem nieźle sobie radzące. Profesjonalne sesje są bardzo pożądane przez różnego typu klientów, o czym świadczy bardzo szeroka oferta w niektórych agencjach czy salonach fotograficznych. Często okazuje się, że wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej może być możliwe nawet dla amatora fotografii, jeżeli tylko zastosuje się on do tego typu wskazówek.

Profesjonalna sesja zdjęciowa krok po kroku

Scroll Up