Obiektywy do aparatów

Jak prawidłowo dobrać obiektyw do lustrzanki?

Kiedy decydujemy się na aparat z wymienną optyką np. lustrzankę czy bezlusterkowiec, musimy pamiętać o tym, żeby odpowiednio dobrać do aparatu obiektyw. Ma to duże znaczenie, szczególnie jeżeli chcemy specjalizować się w określonych rodzajach zdjęć, np. makro, portretowych czy z wydarzeń sportowych lub koncertów. Na co zatem należy zwracać uwagę, aby prawidłowo dobrać obiektyw do aparatu?

 

Ogniskowa obiektywu

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki musimy zwrócić uwagę wybierając obiektywy do lustrzanek. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, jaki efekt chcemy uzyskać, gdyż obiektyw o określonej ogniskowej będzie dawał inny efekt, w zależności od tego, jakie parametry ma matryca naszego aparatu. Wartość ogniskowej decyduje o polu widzenia, a zatem o tym, ile obrazu znajdzie się na naszym zdjęciu. W tym przypadku zasada jest taka, że im krótsza ogniskowa, tym szerszy jest kąt widzenia.

Zoom

Ta opcja jest szczególnie ważna dla osób fotografujących przyrodę i architekturę, którym zależy na jakości zdjęć, do których potrzebne jest duże przybliżenie.

Jasność obiektywu

Jasne obiektywy pozwalają na wykonywanie zdjęć w gorszym świetle zastanym, a także umożliwiają uzyskanie efektu niewielkiej głębi ostrości. To z kolei daje na zdjęciu efekt lekko rozmytego tła, co jest chętnie wykorzystywane przy portretach. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, że zdjęcia wykonywane jasnymi obiektywami są zazwyczaj nieco większe, jeśli chodzi o rozmiar pliku. Jasność obiektywu oznaczana jest najczęściej w formie f/wartość liczbowa np. f/1.4. Im mniejsza jest liczba po ukośniku, tym jaśniejszy obiektyw.

Mocowanie obiektywu

Rodzaj mocowania obiektywu jest ważny ze względu na to, że jeżeli wybierzemy nieodpowiedni obiektyw, nie będziemy mogli go dopasować do naszego aparatu. Dlatego producenci zawsze zalecają korzystanie ze swoich obiektywów. Jeżeli decydujemy się na zamienniki lub obiektywy innej firmy niż nasz aparat, zawsze należy sprawdzić, czy mają one mocowanie, pozwalające na korzystanie z nich przy naszym aparacie. Warto wiedzieć, że czasami firma produkująca obiektywy decyduje się na wypuszczenie na rynek jeden rodzaj obiektywu z kilkoma typami mocowań, co znacznie ułatwia dobranie obiektywu do aparatu.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z chwytaniem wspaniałych momentów, to polecamy przeczytać publikację pt. „Jak wybrać dobry sprzęt fotograficzny?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll Up