Wielokrotnie z głośnym westchnieniem oglądamy zdjęcia studyjne i zastanawiamy się nad tym, ile musi kosztować profesjonalne studio fotograficzne. Jeśli nie zamierzacie zostać profesjonalnymi fotografami już jutro (może dopiero za miesiąc), stworzenie domowego studia fotograficznego może okazać się idealnym rozwiązaniem, przynajmniej na początek. Oczywiście niezbędny do tego będzie dobry aparat cyfrowy i kilka akcesoriów, które pozwolą rozpocząć przygodę z fotografią studyjną – jednak warto spróbować, aby przekonać się czy jest to zajęcie dla nas.

 

Pomieszczenie

Najważniejszym aspektem jest zorganizowanie sobie odpowiedniej przestrzeni do zdjęć. Jeśli mieszkamy w małym mieszkanku lub nie dysponujemy po prostu pustym pomieszczeniem, musimy poradzić sobie z każdorazowym wynoszeniem i wnoszeniem mebli do pokoju. Pokój powinien być na tyle duży, by zmieściło się odpowiednie tło, modelka , aparat i zestaw oświetleniowy. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem pokoju warto zwrócić uwagę na kolor ścian – najlepsze będą biele i szarości, ponieważ inne kolory odbijają światło zmieniając zabarwienie zdjęć. Ponadto warto zwrócić uwagę na oświetlenie naturalne, które może psuć efekty nadawane przez oświetlenie sztuczne. Jeśli nie mamy opcji wyboru pomieszczenia bez okien, najlepiej zaopatrzyć się w dobrą zasłonę na okna, która odetnie wpadające przez okno światło.

Tło

Na początek konieczne będzie zaopatrzenie się w niewielki zestaw teł. Profesjonaliści korzystają z ogromnej cykloramy, jednak do naszych potrzeb nie będzie ona zdecydowanie potrzebna. Zestaw teł składa się z dwóch statywów, na których zawieszamy kolorowe tła. Podczas zakupu warto przyjrzeć się ich fakturze, gdyż wiele z nich nie jest zupełnie gładka, co może wpłynąć na ostateczny efekt zdjęcia. Trzeba dokładnie przeczytać parametry, ponieważ tła mogą mieć długość 200 cm, a mogą mieć tylko 160 cm. Wszystko zależy od tego, jakiego typu planujemy robić zdjęcia – jeśli będziemy mieli 180 cm modelkę w wyprostowanej pozie może pojawić się lekki problem, jeśli kupimy tło niższe od niej. Drugim pomysłem jest zamówienie stałego zawieszania teł, które zamocujemy na stałe do ściany. Niestety takie rozwiązanie nadaje się głównie do miejsc, które będą pełniły tylko funkcję domowego studia fotograficznego, chyba że nie przeszkadza nam widoczny system np. w salonie.

Oświetlenie

Niezbędnym elementem jest również oświetlenie, dzięki któremu stworzymy cały klimat zdjęcia i różne niesamowite efekty. Oświetlenie dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje – stałe i błyskowe. Na początek wystarczy zakup lampy błyskowej, ponieważ oświetlenie stałe nie da nam potrzebnej ilości światła. Do fotografii studyjnej wystarczy nam lampa manualna, ponieważ korzystająca z TTL wcale nie zapewni oczekiwanych przez nas efektów. Do oświetlenia musimy oczywiście dokupić statyw oświetleniowy i modyfikatory światła. Idealnym zestawem dla pierwszego domowego studia fotograficznego będzie jedna lampa studyjna i lampa reporterska, którą możemy przy okazji użyć do wykonywania zdjęć reporterskich w terenie. Oczywiście podany zestaw to minimum, jeśli chcemy uzyskać niesamowite efekty oświetleniowe będziemy musieli prędzej czy później dokupić kilka kolejnych lamp.

Dodatkowe elementy

Poza tłem i oświetleniem warto dokupić kilka dodatków, które pomogą nam w uzyskaniu takich efektów, na jakich nam najbardziej zależy. Najważniejszy jest zakup regulowanych statywów, abyśmy mogli ustawić lampy na odpowiedniej wysokości. Dodatkowo do oświetlenia warto dokupić parasolki dyfuzyjne, dzięki którym światło zostanie zmiękczone. Jeśli pragniemy jednocześnie ukierunkować i zmiękczyć światło, powinniśmy zwrócić uwagę na softboxy. Dodatkowo można dokupić jeszcze blendy fotograficzne, dzięki którym dodatkowo doświetlimy zdjęcia. Dużo możliwości dają blendy 5 w 1, które pozwalają na eksperymenty z barwami. Bledny służą do odbijania oświetlenia. Ostatnim elementem, który warto rozważyć podczas wyposażania naszego studio, jest niedrogi system wyzwalania. Nie warto kupować najdroższego systemu do niewielkiego pomieszczenia, jednak warto zaopatrzyć się w takowy, ponieważ nigdy nie możemy przewidzieć, do czego akurat będzie nam potrzebny.

Podsumowując

Wyposażenie pierwszego domowego studia fotograficznego nie musi być wcale kosztowne. Licząc jednak wszystkie potrzebne elementy możemy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-2000 zł w zależności od jakości wybranych przedmiotów. Biorąc pod uwagę koszt samego aparatu, nie jest to wygórowana cena, a same akcesoria zawsze przydadzą się, gdy będziemy już organizowali profesjonalne studio fotograficzne. Nawet jeśli nie macie zamiaru wychodzić ze studiem poza cztery ściany swojego domu, tła, statywy czy lampy błyskowe naprawdę staną się rzeczami, bez których nie będziecie mogli się obejść. Przecież nikt nie mówi, że blendy nie możemy wykorzystać w plenerze, a tła do stworzenia ciekawej dekoracji ściennej, jeśli okaże się, że fotografia studyjna nie jest dla was.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Foto4U, oferującym najlepsze odbitki zdjęć zamawiane przez Internet.

Scroll Up