Chyba każdy z nas czeka na prawdziwą zimę – z białą pierzynką śniegu, skrzącymi się drzewami i polnymi zaspami. Na sprzyjającą aurę czekają szczególnie amatorzy fotografowania, ponieważ zimą tematyka zdjeć bywa nieco okrojona. Jednak zanim spadnie śnieg, warto poznać zasady jak robić dobre zdjęcia. Oczywiście chodzi o kwestie techniczne. Każdy z nas wie, że aparat można ustawić w tryb automatyczny, jednak taka opcja nie daje nam prawie żadnego pola do popisu. To aparat „decyduje” za nas jakie parametry ustawi, a więc nie możemy być kreatywni podczas fotografowania.

 

Przede wszystkim włącz (M)yślenie

Aby pojąć jak robić dobre zdjęcia, musimy na samym początku pojąć kilka podstawowych terminów technicznych. Najważniejsze jest nauczyć się operować aparatem w trybie manualnym (M). Dzięki temu mamy pełny wpływ na ostateczny rezultat w postaci zdjęć. Warto nauczyć się również używać trybów półautomatycznych – priorytetu czasu i przesłony, w niektórych sytuacjach zdjęciowych jest to bardzo pomocne. Zadaniem fotografa jest takie ustawienie aparatu, aby uzyskać idealną ekspozycję (naświetlenie zdjęcia) i zamierzony efekt artystyczny (rozmycie tła, zamrożenie ruchomego obiektu).

Ważne pojęcia

Ważna jest przede wszystkim zależność między wielkością przesłony, czasem otwarcia migawki i czułością matrycy (ISO) – to tzw. trójkąt ekspozycji. Najprościej rzecz ujmując, im bardziej otwarta przesłona, tym więcej światła rejestruje matryca lub materiał światłoczuły, jednocześnie zmniejszając głębię ostrości na zdjęciu (przedział odległości, w której przedmioty czy ludzie są odwzorowani ostro). Czas otwarcia migawki również decyduje o ilości wpadającego światła. Jeżeli czas jest długi, wówczas ciężko jest uzyskać zdjęcie nieporuszone. W przypadku, gdy znacznie skrócimy czas, wówczas możemy fotografować nawet przedmioty w ruchu, które zostaną zarejestrowane ostro. Czułości matrycy nie trzeba chyba tłumaczyć – im większa wartość ISO tym większa czułość. To czy zdjęcie jest prawidłowo naświetlone pokazuje nam histogram. Jest to wykres wskazujący jakie składowe mamy na zdjeciu (światła, cienie, półcienie). Z histogramu możemy wyczytać czy zdjęcie nie jest prześwietlone.

Od czego zacząć?

Fotografowanie możemy zacząć namawiając naszych bliskich do pozowania. Może mama albo siostra sie zgodzi? A może kolega chce mieć nowe zdjęcie? Ludzie to bardzo wdzięczny temat fotografii i dobry materiał do dalszej nauki i poszukiwania swojej ulubionej dziedziny. Warto zwrócić uwage na efekt czerwonych oczów. Czerwone oczy powstają podczas używania lampy błyskowej, gdy światło wpada do gałki ocznej, odbija się od jej wnętrza i wraca do obiektywu. Wówczas otrzymujemy nieciekawy wygląd oczów. Łatwo to wyeliminować świecąc z innego kierunku lub rozpraszając światło flesza o ścianę lub sufit. Więcej informacji na temat robienia dobrych zdjęć znajdziesz na www.szerokikadr.pl.

Scroll Up