Od kiedy pamiętam, głównie w programach śniadaniowych ciągle przewija się temat destrukcyjnego wpływu Internetu i gier komputerowych na psychikę najmłodszych. Psychologowie wypowiadają się raczej niepochlebnie, jednak jest światełko w tunelu. Coraz częściej widzą też pozytywne skutki tego typu zabaw. Wszyscy oczywiście kładą główny nacisk na czasochłonność i wątpliwą jakość niektórych gier dostępnych w sieci, jednak zwracają też uwagę, że mądry wybór gry, dostosowany do płci i wieku dziecka może mieć nieoceniony wpływ na jego rozwój.

 

Na co zwrócić uwagę?

Jaki wpływ mają gry na najmłodszych ich użytkowników? To w głównej mierze zależy od rodziców i opiekunów. To oni przecież kształtują świat dziecka i to oni pokazują, co jest dobre a co złe. W świecie online również rodzice powinni mieć wpływ na wybór gry i częstotliwość, z jaką ich pociecha siada przy komputerze. Ułatwić ten wybór rodzicom mogą portale z grami online, w których przejrzystość strony i logiczna segregacja gatunków pozwala do dobranie bezpiecznej, ale zarazem porywającej gry dla naszego dziecka. Z takim portalem możemy się spotkać na grajnik.pl, który oferuje ponad 30 kategorii, w których jest ponad 5000 gier do wyboru.

Wybieraj, przebieraj

Wśród mnogości możliwości każde dziecko (i rodzic) znajdzie coś dla siebie. W zależności od wieku, płci i upodobań dziecka ,a także od jego możliwości możemy wybierać między grami logicznymi, edukacyjnymi, przygodowymi, wyścigami, strategicznymi, dla najmłodszych (nawet dwulatków), itp. Dzięki takiej rozpiętości kategorii rozwijamy w dziecku wiele cennych umiejętności. Gry edukacyjne w tym historyczne i logiczne pozwalają na samodzielne znajdowanie informacji i rozwiązań, uczą analitycznego myślenia i znajdowania związku przyczynowo-skutkowego. Sprawiają, że nasze dziecko staje się bardziej dociekliwe i ciekawe świata (ale grożą też tym, że zacznie nam zadawać pytania na które sami nie znamy odpowiedzi), a nieznane sytuacje w życiu nie przerażają go lecz motywują do działania i szukania optymalnych rozwiązań.

Gry zręcznościowe, wyścigi i symulatory, (a nawet tak nielubiane przez rodziców strzelanki), wspomagają rozwój ruchowy, koordynację, spostrzegawczość i refleks. Gry muzyczne natomiast wspierają rytmikę, rozwijają słuch, pamięć i poczucie taktu. Mały meloman może nie tylko słuchać całej gamy dźwięków, ale też wczuć się w rolę kompozytora i stworzyć swój oryginalny utwór.

Niemal jak w filmie

Ważnym elementem gier online jest scenariusz, na wygląd którego mają niejednokrotnie wpływ grający. To oni decydują o wyglądzie, cechach charakteru i mocnych stronach swoich bohaterów. Często grafika, dźwięk i efekty specjalne powodują, że gracz może wczuć się w stworzoną przez siebie postać, czuć emocje i strach, radość i chęć ciągłego zdobywania nowych celów. To właśnie uczucie empatii, może przenieść się na życie w realu i pomóc w widzeniu świata oczami innych. Często też gry tego typu są grami wieloosobowymi, co wpływa korzystnie na zawieranie nowych znajomości i przywiązanie do poznanych w ten sposób kolegów. Nam – dorosłym oczywiście trudno się pogodzić z tego typu znajomościami, jednak należy przyjąć za pewnik, że znajomości internetowe będą w przyszłości coraz częstsze i nie powinniśmy ich traktować jako gorsze czy mniej wartościowe, gdyż w każdej chwili mogą przenieść się na realny grunt bez uszczerbku dla ich znaczenia. Znajomość jest znajomością, a dla naszych dzieci umiejętność zawierania kontaktów, niezależnie od sposobu, jest umiejętnością nieocenioną! W końcu już niedługo staną się mądrymi dorosłymi, którzy bez strachu ruszą w nieznane.

Scroll Up