Kobieta w biurze

Fotografia biznesowa w Warszawie – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Usługi fotografii biznesowej w Warszawie z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większą popularnością. Przedsiębiorcy, ale i pracownicy, czy twórcy powoli zauważają, że na sukces składa się wiele czynników. Nie tylko wysoka jakość produktów lub usług, ale też wizerunki osób, które je oferują. Czym dokładnie jest fotografia biznesowa? Jak dobrze przygotować się do sesji fotograficznej? Czego możemy oczekiwać od fotografa specjalizującego się w fotografii biznesowej?

(Na zdjęciu do artykułu: Anna Stawska fotografia biznesowa Mediator fotograf Krzysztof Zaleski)

W dzisiejszych czasach bez wizerunku trudno się obejść

Współcześnie dobry wizerunek jest ważny praktycznie w każdej branży. Niezależnie czy do zarabiania pieniędzy jest nam potrzebny atrakcyjny wygląd, czy też nie. Przedsiębiorcy i pracownicy, którzy zmuszeni są do zmagania się z dużą konkurencją, zaczynają szukać skutecznych sposobów, które pomogą im wyróżnić się w tłumie.

Jako ludzie jesteśmy zaprogramowani w taki sposób, żeby trafnie oceniać innych po wyglądzie. Dodatkowo dokonujemy tych ocen błyskawicznie. Nie ma większego sensu zastanawianie się, czy jest to sprawiedliwe, czy nie. Jeżeli chcemy odnieść sukces w biznesie, musimy wykorzystać tę ludzką skłonność dla własnych korzyści. Warto jest zastanowić się, czy sami podjęlibyśmy współpracę z osobą, której wizerunku nie znamy, człowiekiem, który robi na nas dobre wrażenie, czy osobą, której wygląd nie budzi naszego zaufania? Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Czy nam się to podoba, czy nie, potencjalny klient będzie oceniać nasz profesjonalizm na podstawie fotografii biznesowych, które zamieścimy w sieci. Mamy jednak wpływ na to, czy nasze zdjęcia zrobią na nim dobre wrażenie.

Na czym polega wyjątkowość fotografii biznesowej?

Warto mieć świadomość, że fotografia biznesowa bardzo różni się od fotografii konwencjonalnej. Zrobienie dobrego zdjęcia biznesowego jest zdecydowanie trudniejsze, gdyż jego zadaniem jest nie tylko oddanie naszej powierzchowności, ale stworzenie wizerunku osób, jakimi chcielibyśmy być.

Żeby osiągnąć sukces w biznesie, musimy wyglądać jak profesjonaliści w swojej branży. Dla fotografa biznesowego dodatkową przeszkodą jest fakt, że profesjonalizm w wielu branżach może oznaczać coś zupełnie innego. W przypadku fotografii biznesowej liczy się dosłownie każdy szczegół (liczmy się z tym, że każda niespójność zostanie zauważona). Oglądając zdjęcie biznesowe, odbiorca zwróci uwagę na naszą mimikę, postawę, ubiór, fryzurę, makijaż, otoczenie, a nawet najdrobniejsze akcesoria.

Fotografia biznesowa w Warszawie: przygotowania i sesja zdjęciowa

Jeżeli trafimy na profesjonalnego fotografa biznesowego, nasza współpraca rozpocznie się od długiego wywiadu. Dobry fotograf stara się dowiedzieć jak najwięcej o swoich klientach. Jest to niezbędne do stworzenia wizerunku jak najbardziej zgodnego z ich oczekiwaniami.

Fotograf będzie pytał o naszą firmę, wykonywane obowiązki, cele, które chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości. W trakcie rozmowy wstępnej musimy ustalić, ile osób będzie brało udział w sesji fotograficznej. Ważne jest ustalenie, gdzie będzie się ona odbywała. Wiele sesji biznesowych ma miejsce w siedzibie firmy. Jest to korzystne z wielu względów. Przede wszystkim nie marnujemy czasu pracowników na dojazdy. Każda fotografowana osoba po zakończeniu zdjęć może wrócić do swoich obowiązków. Dodatkowo pracownicy w miejscu, które dobrze znają, czują się zdecydowanie pewniej. Zdjęcia mogą odbywać się również w studiu fotograficznym lub w plenerze (do zdjęć w plenerze trzeba się przygotować wcześniej).

Możemy się spodziewać, że fotograf biznesowy udzieli nam wskazówek dotyczących ubioru, fryzury i makijażu. Zazwyczaj klient musi zadbać jedynie o odpowiedni strój, gdyż większość profesjonalistów zajmujących się fotografią biznesową posiada swój zespół zajmujący się wizerunkiem (fryzjerzy i wizażyści). Jeżeli będziemy korzystać z ich usług, bardzo ważne jest, żeby zjawić się na planie zdjęciowym odpowiednio wcześnie.

Fotografia biznesowa – o czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Fotograf biznesowy z Warszawy przypomina, żeby przed sesją dobrze się wyspać. Zdjęcia z pewnością wyjdą lepiej, jeżeli będziemy zrelaksowani i wypoczęci. Ważną kwestią jest posiłek przed zdjęciami. Powinniśmy coś zjeść, żeby nie czuć głodu, jednak danie musi być lekkostrawne. Trudno wyobrazić sobie coś bardziej krępującego niż wzdęty brzuch, kiedy znajdujemy się przed obiektywem aparatu.

Zaleca się, żeby na sesje zabrać kilka zestawów ubrań. Jest to sposób, żeby zdjęcia wyglądały różnorodnie. Niesamowicie ważne jest, żeby nasz strój był dobrze wyprasowany. Aparat fotograficzny jest tu bowiem bezlitosny. Na fotografiach będą widoczne wszystkie zagniecenia, których na co dzień nie dostrzegamy. Zazwyczaj zaleca się rezygnację z ubrań jaskrawych, gdyż stwarzają problemy grafikom. Na zdjęciach niekorzystnie wychodzą też stroje w drobne wzory.

Osoby, które na co dzień noszą soczewki, podczas sesji zdjęciowej powinny je zdjąć. W przeciwnym razie oczy na zdjęciach będą wyglądały nienaturalnie.

Scroll Up