Czy zdjęcie do dowodu jest takie samo jak do paszportu?

Zbliża się ważny wyjazd za granicę, a Ty nie posiadasz aktualnego zdjęcia do paszportu? A może akurat w tym samym czasie twój dowód osobisty utracił ważność? Sytuacja być może nie codzienna, ale na pewno możliwa. Jak więc najszybciej załatwić sprawę ze zdjęciami do dokumentów? Czy na pewno musisz robić dwa osobne zdjęcia, czy może to samo zdjęcie możesz umieścić w obu dokumentach? Ten artykuł rozwieje wszystkie twoje wątpliwości i naświetli Ci sytuację związaną ze zdjęciami do dokumentów.

Najważniejsze informacje dotyczące zdjęcia

Dowód osobisty to dokument, który służy potwierdzeniu twojej tożsamości oraz pozwala na podróżowanie do innych krajów strefy Schengen. Paszport natomiast służy wyjazdom poza tę strefę i jest niezbędny przy kontroli granicznej.

Zdjęcie do takowych dokumentów musi być aktualne, więc należy je zrobić nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Zarówno zdjęcie do dowodu osobistego jak i paszportu powinno mieć wymiary 35mm szerokości na 45mm wysokości. Jest to standardowa wielkość dla większości tego typu dokumentów. Należy również wspomnieć, że zdjęcie musi zostać wydrukowane na kolorowym papierze zdjęciowym. Jeśli natomiast planujemy przesłać zdjęcia drogą internetową, należy pamiętać o odpowiedniej rozdzielczości 492 x 633 piksele, co jest wymiarem adekwatnym do wielkości w milimetrach.

Pamiętaj, że przed zrobieniem zdjęcia zawsze możesz zapytać o wielkość fotografii oraz czy fotograf wydaje ją również w formie elektronicznej. Elektroniczne zdjęcia możesz zapisać na swoim komputerze osobistym i mogą Ci się one przydać w późniejszym terminie bądź przy innej okazji.

Więcej informacji o wymaganiach na stronie salonu fotograficznego Pixel Plus.

Gotowy do działania!

Podsumowując, kiedy nadejdzie moment, w którym będzie trzeba udać się do fotografa, aby zrobić zdjęcie do dowodu osobistego bądź paszportu to wiesz już, że to samo zdjęcie może zostać użyte w obu dokumentach, znasz ich wielkość zarówno w milimetrach jak i w pikselach. Jesteś świadom, że fotograf to też człowiek któremu zdarza się popełnić błąd, więc bogaty o nową wiedzę jesteś w stanie skontrolować jego pracę, aby uniknąć potem niepotrzebnych problemów związanych z biurokracją.

Scroll Up